Lustra jako kluczowy element aranżacji nowoczesnych wnętrz

lustro

Dobrze dobrane lustro może być jednym z ważniejszych elementów w wystroju wnętrza. Jest to ozdoba subtelna, ale jednocześnie dająca wiele możliwości aranżacyjnych. Lustro można dopasować do właściwie każdego pomieszczenia, od przestrzennych i jasnych wnętrz, po ciemne i niewielkie. Odpowiednio dobrane może rozświetlać pomieszczenie i optycznie je powiększać.
 

Ozdobne walory luster

Lustro może być czymś więcej niż tylko płaską taflą odbijającą przestrzeń. Ozdobne zwierciadła mogą deformować przestrzeń czy urzekać grą świateł. Ciekawy efekt daje np. lustro o wypukłym kształcie. Pomieszczenie w takim odbiciu jest znacznie pomniejszone i zniekształcone, co skupia na sobie uwagę. Kształt tafli jest ważnym aspektem. W nowoczesnych wnętrzach można postawić na niecodzienne kształty, takie jak romb, sześciokąt, czy lustro o formie dopasowanej do pomieszczenia. Istotny jest również kolor. Ciekawy efekt, kojarzący się ze stylem vintage daje tafla o ciepłej barwie np. w kolorze złota czy mosiądzu. Warto również zwrócić uwagę na kolor i formę ramy. Może ona być główną ozdobą wnętrza. W naszym biurze projektowania wnętrz w Kołobrzegu czerpiemy z minimalistycznych rozwiązań, w których lustra są subtelnym dopełnieniem wnętrza.
 

W jakich pomieszczeniach umieszczać lustra?

Lustra mogą znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Powiększają optycznie oraz doświetlają, odbijając światła, przez co doskonale nadają się do niewielkich przestrzeni. W małych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest lustro na całej ścianie. Ten pomysł sprawdza się szczególnie w łazience oraz na korytarzu.
 
Nie należy jednak ustawiać tafli naprzeciw siebie, ponieważ psuje to efekt głębi.
Mimo że lustra najbardziej kojarzą się z łazienką i przedpokojem, świetnie dopełniają wystrój w salonie czy sypialni. Sypialnia jest miejscem, w którym często znajduje się toaletka lub garderoba. Obie nie spełniają w pełni swojej funkcji bez lustra. Praktycznym rozwiązaniem jest tafla umieszczona na skrzydle szafy, czy drzwiach do garderoby. Nad toaletką lustro może mieć wbudowane oświetlenie.