Trzy najważniejsze aspekty projektowania wnętrz publicznych dla rodziców z dziećmi

ustalanie projektu

Tworzenie wnętrz publicznych, w których rodzice mogą przebywać w sposób nieskrępowany ze swoimi pociechami, przyczynia się do likwidacji społecznych barier i umożliwia integrację tej grupy społecznej z resztą społeczeństwa. Aby jednak zarówno dzieci, jak i rodzice oraz pozostali użytkownicy przestrzeni publicznych czuli się w nich dobrze, warto podczas projektowania pamiętać o kilku aspektach. Sprawdź, jakich.
 

Po pierwsze, zadbaj o odpowiednią akustykę pomieszczeń

Jednym z większych wyzwań projektowych podczas projektowania wnętrz publicznych dla rodziców z dziećmi jest rozwiązanie kwestii hałasu, jaki mogą generować najmłodsi. Dlatego często podczas tworzenia kącika dla malucha czy wydzielonej sali zabaw stosuje się takie rozwiązania, jak budki akustyczne, panele akustyczne oraz przegrody, służące do tłumienia hałasu, dobiegającego ze strefy przeznaczonej dla dzieci. Wygodne i komfortowe sofy natomiast będą stanowić ukłon w stronę rodziców, którzy mogą na nich odpocząć.
 
Bardzo często przy aranżacji pomieszczeń dla dzieci stosuje się również wykładziny pochłaniające i odbijające dźwięk, sztuczne lub naturalne rośliny, parawany czy meble tapicerowane z  tkanin, które łatwo jest utrzymać w czystości.
 

Po drugie, zadbaj o odpowiednie meble

Podczas projektowania wnętrz publicznych dla rodziców z dziećmi warto także zadbać o odpowiednie meble dla dzieci. Oferowane przez nas ekskluzywne produkty wykończenia wnętrz cechują miękkie linie wykończenia oraz naturalne materiały. Dzięki nim przestrzeń staje się bardziej przyjazna dzieciom, które chętnie w niej przebywają, na przykład w trakcie oczekiwania na wizytę lekarską. Ważne, aby meble były w jasnych, pastelowych kolorach, które ocieplą wnętrze i uczynią je bardziej przyjaznym dla najmłodszych. Ponadto drewniane meble dobrze wkomponują się w przestrzenie publiczne i doskonale będą pasować do ich wystroju.
 

Po trzecie, pomyśl o najmłodszych

Podczas gdy zaprojektowanie wnętrza publicznego dla rodzin z nieco starszymi dziećmi nie jest zbyt skomplikowane i polega głównie na wydzieleniu odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni do dziecięcych zabaw, nieco więcej trudności nastręcza zaprojektowanie przestrzeni publicznej dla rodzin z niemowlakami. W trakcie projektowania wnętrza restauracji warto zatem zaplanować wydzielone, ustronne miejsce do karmienia piersią, a także zadbać o krzesełka do karmienia dla starszych dzieci. W toaletach warto wydzielić miejsce na przewijaki, a także postarać się o toaletę dla rodziców z wózkiem. W trakcie projektowania przez nas restauracji, przedszkoli, szkół prywatnych czy pensjonatów dokładamy również wszelkich starań, aby zlikwidować ewentualne istniejące bariery architektoniczne, które uniemożliwiałby wjechanie wózkiem, a także projektujemy wnętrza tak, aby nie tworzyć nowych.